Lezzetin Hikayesi

1978 yılında Denizli'de Hacı Ramazan Yayan tarafından kurulan işletmemiz, bugün ikinci ve üçüncü kuşak aile bireylerinin yönetiminde kalite ve güven prensibini ilke edinerek faaliyetlerine devam etmektedir. Denizli kökenli olan firmamız, ilimizdeki üreticilere destek vererek, onlarla olan 30 yılı aşkın bir dostluğun neticesinde üretimde kullanacağı hammaddeyi doğrudan ilk üreticiden, en iyi kaliteyi seçerek, ilk el fiyatlardan temin etmektedir.

Doğal Üretim

7000 m2 açık alan, 4500 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren firmamız, yenilenen makine parkuruyla, hem ulusal, hem de uluslar arası gıda yönetmeliklerine uygun olarak ürünlerini sortex ile eleyip, her türlü test ve analizden geçirerek, müşteri istek ve beklentileri doğrultusunda, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve hijyenik olarak üretmektedir.

İnovasyon


Firmamız innovasyona büyük önem vermektedir. Geleneksel üretim tekniklerinin olumlu yönlerini, yeni teknolojik üretim teknikleriyle birleştirerek hem yeni ürünler pazara sunmak hem de ürünlerin raf ömürlerinin uzatılması konusunda sürekli bir çalışma içerisindedir.

Kalite Kontrol


Konusunda uzman ve genç personeliyle çalışma disiplini, azmi ve üretim titizliğini ilke edinen; tüketici haklarına saygı duyan, müşteri memnuniyetini ön planda tutan işletmemiz, hammaddenin ilk satın alınmasından, üretim ve en son paketleme evresine kadar olan tüm aşamalarda gerekli olan test ve analizleri titizlikle yapan bir yapı içerisindedir.

Zamanında Teslim


Üretim kapasitesi her geçen gün sürekli artan firmamız, ürün çeşitliliği ve Dünya çapında oluşturduğu yaygın hizmet bilinciyle müşterilerin beklentilerine anında cevap verebilmektedir. Firmamıza vermiş olduğunuz siparişleriniz, anlaşmalar çerçevesinde belirlenen tarihte yüklenip sevk edilmektedir.

Kontrollü Tarım


Kontrollü tarımda, işlenmiş ya da işlenmemiş ürünün nereden temin edildiğinin belirlenebilmesi, ileriki aşamalarda çıkabilecek bir sorun karşısında, ürünün menşeine kadar gidebilmeyi sağlayan İzlenebilirlik kayıtlarının önemi çok büyüktür. Yayanlar Kuruyemiş, hammaddeyi işleme aşamasından tüketim aşamasına kadar olan tüm fonksiyonları takip etmek ve bu takip esnasında çalışan ve tedarikçi katkılarını da göz önüne alarak sürekli iyileştirme ve gelişmeyi sağlamaktadır.